Home » 2018

2018

Adwent i Boże Narodzenie
Przygotowaniem do świętowania Narodzenia Pańskiego było roraty, sprawowane w kaplicy we wtorek i czwartek o godz. 06.00. Boże Narodzenie jak w poprzednich latach celebrowaliśmy począwszy od pasterek odprawionych o godz. 21.00 i 23.00.

Odpust
Uroczystość patronalną naszej parafii obchodziliśmy 19 października. Mszy św. przewodniczył oraz kazanie wygłosił ks. bp. Zdzisław Fortuniak, emerytowany biskup pomocniczy naszej Archidiecezji. Przez lata tegoroczny sumista był odpowiedzialny na powstawanie nowych parafii oraz budowanie kościołów. Bez wątpienia nie byłoby naszej parafii gdyby nie Jego zabiegi. Wspomniał o tym ks. Proboszcz podczas powitania.
Dzień wcześniej gościliśmy w kaplicy naocznego świadka życia bł. Jerzego. Była nim siostra Krystyna Włodarska, która pracowała w parafii na Żoliborzu w Warszawie w czasie, gdy rezydował tam ks. Jerzy.
Siostra Krystyna opowiadała nam o dwóch wielkich kapłanach, którzy spotkali się w parafii pw. św. Stanisława – bł. Jerzym i ówczesnym proboszczu – ks. Teofilu Boguckim.

 

Zagraniczna wyprawka
PZ Caritas organizuje co roku zbiórkę przyborów szkolnych. Ponieważ od tego roku wszystkie rodziny dostają państwową pomoc materialną na ten cel postanowiono, że część zebranych darów będzie przekazana polskim dzieciom na Białorusi.

 

Zmiana godziny wieczornej Mszy św.
Od 1 września Msze św. wieczorne, dotąd sprawowane o godz. 19.00 przesunięte zostały na godz. 18.00. W ten sposób wyszliśmy naprzeciw oczekiwaniom głównych uczestników Eucharystii w dni powszednie – osób starszych. Dzięki temu również spotkania grup duszpasterskich, które zwykle odbywają się po Mszach św. nie będą przeciągały się zbyt późno.

 

Ks. Bartosz Strugarek
Od 1 września 2018 swoją posługę w naszej parafii rozpoczął ks. Bartosz Strugarek. Pochodzący ze Środy Wielkopolskiej kapłan pełni funkcję dyrektora Domu Księży Emerytów Archidiecezji Poznańskiej, zlokalizowanego w Poznaniu – Antoninku.
Decyzją księdza Arcybiskupa ks. Bartosz będzie odprawiał nabożeństwa, głosił słowo Boże, spowiadał i pomagał w duszpasterstwie naszej parafii w soboty, niedziele, święta oraz w razie potrzeby.
Przyjazd ks. Bartosza bardzo ucieszył Proboszcza, który dotąd każdego tygodnia szukał pomocy wśród różnych księży Archidiecezji oraz w zakonach.
Parafianie także z radością powitali drugiego kapłana we wspólnocie.

 

Chodniki
Latem 2018 udało się nam położyć kostkę wzdłuż kaplicy oraz na małym parkingu od strony ul. Szczypiorkowej. Wykonane zostało także dojście dla pieszych z tejże ulicy. Dzięki tym pracom można z każdej strony dość do świątyni suchą nogą. Jednocześnie uporządkowane zostało całe najbliższe otoczenie budynku, co wizualnie prezentuje się bardzo korzystnie.

 

Pielgrzymka na Podlasie
Od 16 do 20 lipca 2018 roku grupa 33 osób pod wodzą ks. Proboszcza pielgrzymowała na Podlasie.
Pierwszego dnia odwiedziliśmy sanktuarium naszego Patrona w Warszawie na Żoliborzu. Ks. Proboszcz sprawował Mszę św., następnie przy grobie bł. Jerzego modliliśmy się w intencjach parafii oraz osobistych. Zwiedziliśmy Muzeum w podziemiach kościoła sw. Stanisława i ruszyliśmy aż pod Białystok – do sanktuarium MB Bolesnej w Świętej Wodzie. Tam odbywało się akurat spotkanie Rodziny Radia Maryja, w którym niektórzy pielgrzymi wzięli udział.
Drugi dzień zaczęliśmy od zwiedzania Białegostoku. Nawiedziliśmy dwa miejsca związane z osobą bł. Ks. Michała Sopoćki – spowiednika s. Faustyny: kościół Miłosierdzia Bożego oraz niewielką kaplicę, w której posługiwał. Odwiedziliśmy również Pałac Branickich i katedrę.
Kolejnym punktem zwiedzania był prawosławny monastyr w Supraślu. Oprowadzał nas tamtejszy mnich.
Na koniec dnia dotarliśmy do Kruszynian. Jest to wioska, zamieszkiwana od wieków przez Tatarów, którzy są muzułmanami. Zwiedziliśmy meczet oraz cmentarz. Duże wrażenie zrobił na nas miejscowy przewodnik, który ze swadą opowiadał o wspólnym życiu muzułmanów i katolików.
Trzeciego dnia nawiedziliśmy sanktuarium Cudu Eucharystycznego w Sokółce. Obejrzeliśmy film o „wydarzeniu eucharystycznym” oraz adorowaliśmy Najśw. Sakrament.
Z Sokółki pojechaliśmy do wsi Okopy, w której przyszedł na świat bł. Jerzy Popiełuszko. Następnie w Suchowoli uczestniczyliśmy we Mszy św. sprawowanej w jego kościele parafialnym, w którym został ochrzczony, przystąpił do I Komunii św. i bierzmowania oraz odprawił prymicje.
Kolejnym punktem tego dnia było przepięknie położone sanktuarium maryjne w Studzienicznej.
Kolejnego dnia odwiedziliśmy pokamedulski klasztor w Wigrach oraz Sejny, gdzie w bazylice znajduje się cudowna figura Matki Bożej. Następnie w Stańczykach podziwialiśmy piękne mosty. Nie zabrakło też okazji, by popatrzeć na pofałdowaną ziemię suwalską – odwiedziliśmy dwa punkty widokowe.
Ostatniego dnia odwiedziliśmy Żelazową Wolę, gdzie przyszedł na świat Fryderyk Chopin. Zwiedziliśmy muzeum w dworze położonym w przepięknym parku.

 

Wyjazdy na misje
Nasza parafianka – pani Marika Kubala, która jest położną wyjechała podczas wakacji na misje do Keni. Służyła tam swoją fachową pomocą. Zanim wyruszyła przeprowadziliśmy kwestę, by nie pojechała do potrzebujących z pustymi rękami. Organizatorem wyjazdu była poznańska fundacja Redemptoris Missio.
Drugą grupą świeckich misjonarzy, którą wsparliśmy była młodzież z parafii pw. św. Andrzeja Boboli w Poznaniu. Wolontariusze ci wyjechali na swoje doświadczenie misyjne do Etiopii.

 

Gość z Białorusi
24 czerwca gościliśmy Ojca Karmelitę Bosego z Białorusi. Wygłosił kazania oraz po Mszach św. przeprowadził przed kaplicą kwestę na działalność Zakonu w Gudogaju.

 

Parafialny festyn rodzinny
W niedzielę 17 czerwca odbył się Parafialny festyn rodzinny. Imprezę przez wiele miesięcy przygotowywała Parafialna Rada Duszpasterska. Głównym koordynatorem był Waldemar Kasprzyński.
Na uczestników czekało mnóstwo atrakcji. Najmłodsi mogli pobawić się na dmuchanych zjeżdżalniach. Były zawody sportowe, wizyta strażaków i możliwość przejechania się bryczką i motocyklem. Nie zabrakło stoisk z malowaniem twarzy, kącika dla maluchów i zbaw dla całych rodzin. Głodni mogli skorzystać ze stoisk z gastronomią. W starej kaplicy rozprowadzano ciasto i pyszne napoje. Były także występy artystyczne.
Zabawa trwała kilka godzin i przerosła nasze najśmielsze oczekiwania!

 

Dzień chorego
W sobotę 16 czerwca odbyła się Msza św. w intencji chorych z udzieleniem sakramentu namaszczenia. Po Mszy św. w starej kaplicy – namiocie odbyło się spotkanie. Głównymi organizatorami byli – Kamila Wiśniewska i Artur Fabijański. Seniorzy dowiedzieli się wielu ciekawych rzeczy związanych z pomocą chorym oraz mogli poddać się podstawowym badaniom. Panie zatroszczyły się o poczęstunek. Pomocą w organizacji służył PZ Caritas i wspólnota Żywego Różańca. Nie zabrakło też anegdotek i wspólnych rozmów.

Pierwsza Komunia św.
Uroczystość I Komunii św. 103 młodych ludzi miała miejsce w dwa czerwcowe weekendy. Dzieci przygotowała pani Lidia Sobońska, katechetka ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Plewiskach.

 

Nabożeństwa fatimskie
Od maja do października odprawiane są w naszej parafii nabożeństwa fatimskie. Po wieczornej Mszy św. odmawiany jest różaniec. Następnie w procesji niesiemy figurę Matki Bożej. Procesja prowadzona jest z kaplicy na ul. Zielarską, następnie chodnikiem wzdłuż ulicy Miętowej i powrót ulicą Szczypiorkową.

 

Boże Ciało
Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej miała w tym roku ciekawy przebieg. Całość celebrowana była na terenie naszej parafii. Razem z gośćmi z parafii pw. św. Faustyny modliliśmy się podczas Mszy św., której przewodniczył ks. proboszcz Rafał. Eucharystia odprawiona była na proboszczowskim balkonie. Wierni zgromadzili się na łące przy kaplicy.
Następnie w kaplicy odbyło się wystawienie Najświętszego Sakramentu i wyruszyła procesja do czerech ołtarzy. Przeszliśmy ulicami: Szczypiorkową, Strażewicza i Zielarską.
Towarzyszyła nam orkiestra dęta. Było nadzwyczaj dużo ludzi. Najmłodsi, pomimo wielkiego upału dzielnie spełniali swoje funkcje.

 

Blacha na dachu
Wiosną rozpoczęły się prace przy położeniu blachy na dachu kaplicy. Trwały dość długo. Po ich zakończeniu kaplica prezentuje się o wiele korzystniej!

 

Bierzmowanie 2018
We wtorek 20 marca ks. bp. Damian Bryl udzielił sakramentu Ducha św. 41 osobom z naszej parafii. W większości byli to uczniowie klasy 3 gimnazjum, którzy przygotowywali się do tego wydarzenia przez 3 lata. Oprawę liturgiczną przygotowali nasi ministranci. W liturgię włączyli się także bierzmowani.
Ks. bp. Damian Bryl odwiedził naszą parafię po raz pierwszy. Po Mszy św. ks. Proboszcz oprowadził Gościa po kaplicy i domu parafialnym.

 

Rekolekcje szkolne
Obok rekolekcji parafialnych zorganizowaliśmy rekolekcje dla Szkoły Podstawowej nr 2 w Plewiskach, w której uczą się w większości nasi najmłodsi parafianie. Rekolekcje poprowadziły Siostry Klawerianki. Zdominowała je tematyka misyjna.
Siostry świetnie poradziły sobie z powierzonym im zadaniem. Dzieci wiele zapamiętały i wracały po rekolekcjach do poznanych dzięki Siostrom treści.

 

Rekolekcje wielkopostne
Okres Wielkiego Postu po raz kolejny stał się okazją do pogłębienia naszej zażyłości z Panem Jezusem. Obok tradycyjnych nabożeństw pasyjnych, wśród których szczególną oprawę mają u nas Gorzkie żale, wymienić należy rekolekcje wielkopostne.
Prowadził je ks. dr Dawid Stelmach zajmujący się w naszej archidiecezji programami katolickimi w telewizji, pracujący na UAM miłośnik misji katolickich. Dzięki jego zaangażowaniu każdego roku grupa młodzieży przeżywa swoje doświadczenia misyjne posługując u boku misjonarzy w różnych miejscach świata.
Biorąc pod uwagę ducha misyjnego Rekolekcjonisty nie mogło zabraknąć odniesień do życia Kościoła poza Europą. Ks. Dawid opowiadał między innymi o sanktuarium Matki Bożej w Kibeho.

 

Poranki u Jeżyka
Od lutego odbywały się zajęcia dla małych dzieci, prowadzone przez panie Martę Nowak i Monikę Tanianka – Witkowską. Łączą one katechezę z zajęciami rytmicznymi, plastycznymi i innymi aktywnościami pomagającymi rozwijać się dzieciom w wieku od 3 do 6 lat.

 

Jasełka
14 stycznia seniorzy spoza naszej parafii wystawili w naszej kaplicy jasełka. Kilkanaście osób z wielkim zaangażowaniem przygotowało spektakl. Parafianie gromadnie skorzystali z okazji. Wszyscy byliśmy pod wrażeniem dekoracji oraz gry aktorów. Przedstawienie nawiązujące do sceny narodzenia Pana Jezusa miało wiele odniesień do współczesności. Nie zabrakło także elementów humorystycznych.
Oglądanie jasełek to był dobry pomysł na spędzenie niedzielnego popołudnia!

 

Poranna Msza św. w niedziele
Od stycznia 2018 roku zmianie uległa godzina sprawowania porannej Eucharystii w niedziele. Msza odprawiana dotąd o godz. 9.00 przesunięta została na 08.45. Spowoidowane to było zbyt krótką przerwą między Mszami, co utrudniało wymianę ludzi w kaplicy i na parkingu. Ponadto w ten sposób umożliwiono spokojne odprawienie dziękczynienia po Mszy św. tym, którzy chcieliby zostać w kaplicy trochę dłużej.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress