Home » Pierwsza komunia

Pierwsza komunia

Zanim zaczniemy…

  1. Warto pamiętać, że pierwszymi wychowawcami w wierze są rodzice. To na ich prośbę i w oparciu o ich deklarację dziecko zostało ochrzczone.
  2. Przygotowanie do I Komunii św. może rozpocząć dziecko, które usłyszało już od rodziców o Bogu, nauczyło się i praktykuje podstawowe modlitwy (Ojcze nasz, Zdrowaś Maryjo, Aniele Boży), bywa z rodzicami w kościele, uczestniczy w domowym przeżywaniu świąt religijnych (np. Boże Narodzenie), ma przykład wiary w rodzicach, którzy się modlą, spowiadają, uczestniczą we Mszy św. i przyjmują Komunię św.
  3. Katecheza szkolna nie przekazuje wiary lecz porządkuje wiedzę na jej temat. Przygotowanie do I Komunii zakłada formację intelektualną trwającą 3 lata. Odbywa się ona w szkole. Rodzice dostarczą proboszczowi świadectwo uczestnictwa dziecka w lekcjach religii.
  4. Wspólnota parafialna jest naturalnym środowiskiem umacniania wiary i spieszy z pomocą w duchowej formacji. Do przygotowań do I Komunii zapraszamy rodziny bywające w kościele i dające swoim dzieciom szansę uczestnictwa w aktywnościach dostosowanych do ich możliwości i potrzeb: Msza św. z udziałem dzieci, różaniec, droga krzyżowa, roraty.
  5. Wszystkie informacje dotyczące przygotowań podawane są tylko w kościele oraz na stronie popieluszko.archpoznan.pl w zakładce katechezy/pierwsza komunia.
  6. Rodzice do końca października dostarczą proboszczowi Akt chrztu Jest to warunek konieczny by dziecko przystąpiło do pierwszej spowiedzi. Należy także okazać świadectwo z oceną z religii z klasy pierwszej i drugiej.
  7. Rodziny, które nie są zapisane do parafii (najczęściej dzieje się to na kolędzie) zapraszamy do Kancelarii parafialnej.

Należy mieć świadomość, że obok katechezy szkolnej, w Archidiecezji Poznańskiej prowadzona jest katecheza parafialna przygotowująca do tych sakramentów.

Obowiązkowe przygotowania obejmują:

  • Regularne uczestnictwo w Mszach św. niedzielnych (przynajmniej połowa niedziel – dzieci prowadzą kartę Niedziela z Panem Jezusem)
  • Uczestnictwo w katechezach prowadzonych przez proboszcza
  • Uczestnictwo (2 razy) w nabożeństwie różańcowym w październiku
  • Uczestnictwo (2 razy) w roratach (w grudniu)
  • Uczestnictwo (2 razy) w drodze krzyżowej w Wielkim Poście
  • Uczestnictwo w próbach przed pierwszą Komunią świętą (2 próby)

Niewypełnienie powyższych zobowiązań skutkuje przesunięciem spowiedzi lub Komunii w czasie.

Podsumowując…

Przygotowanie dziecka do I spowiedzi i Komunii świętej przebiega na trzech płaszczyznach: w domu rodzinnym (podstawy wiary, wspólna modlitwa, wyjście do kościoła, przykład rodziców przystępujących do spowiedzi i Komunii św.), na katechezie szkolnej (pogłębienie i poszerzenie wiadomości religijnych) oraz w parafii (inicjacja religijna poprzez obrzędy odnowienia chrztu, poświęcenie przedmiotów religijnych, udział we Mszy św. z kazaniem dla dzieci oraz w innych nabożeństwach)


Komunia poza parafią zamieszkania

Jeżeli dziecko ma przystąpić do I Komunii św. w innym kościele – należy od proboszcza parafii zamieszkania odebrać zgodę i przekazać ją proboszczowi parafii, gdzie dziecko przystąpi do Komunii.

.

Terminy I Komunii świętej

klasa A – 10 maja
klasa B – 10 maja
klasa C – 24 maja
klasa D – 24 maja
klasa E – 24 maja
klasa F – 24 maja
dzieci z innych szkół – jeden z powyższych terminów wg uznania rodziców

Istnieje możliwość (w indywidualnych przypadkach) by dziecko poszło do Komunii św. nie ze swoją klasą. Takie deklaracje będą przyjmowane we wrześniu 2024.

.

*******************************************************************

PLAN PRZYGOTOWAŃ

Zebranie rodziców

kl. 3a, 3b, 3c – 17 września, wtorek, godz. 19.00

kl. 3d, 3e, 3f – 18 września, środa, godz. 19.00

Rodzice dzieci spoza naszej szkoły – proszę wybrać dowolny termin

.

Poświęcenie różańców – 29 września, niedziela

kl. 3a, 3b – godz. 8.45

kl. 3c, 3d – godz. 10.00

kl. 3e, 3f – godz. 12.30

.

Spotkanie z księdzem proboszczem (po nabożeństwie różańcowym)

Przekazanie księdzu Karty zgłoszenia

kl. 3a – 9 października, środa, godz. 17.00

kl. 3b – 11 października, piątek, godz. 17.00

kl. 3c – 16 października, środa, godz. 17.00

kl. 3d – 18 października, piątek, godz. 17.00

kl. 3e – 25 października, piątek, godz. 17.00

kl. 3f – 23 października, środa, godz. 17.00

.

Dokumenty

Do końca października dostarczamy księdzu akt chrztu i okazujemy świadectwa z oceną z religii w klasie 1 i 2.

.

Przygotowania bezpośrednie do uroczystości  I Komunii św.

Ksiądz pomaga rodzicom w duchowym przygotowaniu ich dzieci do pierwszej spowiedzi i Komunii św.

Zajmie  się również oprawą liturgii – przećwiczy z dziećmi spowiedź i Mszę św., wytłumaczy jak mają spełnić wyznaczone funkcje (np. czytanie, niesienie darów).

Rodzice, jeśli chcą mogą zająć się sprawami organizacyjnymi.

Jeśli tak ma być – proszę wybrać po 2 osoby z klasy i stworzyć komitet organizacyjny. Warto pamiętać, że jednego dnia są dwie I Komunie, co trzeba wziąć pod uwagę np. kupując kwiaty.

Czym zwykle zajmują się rodzice?

Udekorowaniem kaplicy – chodzi zasadniczo o kwiaty (wybór kwiaciarni, zebranie pieniędzy, koordynacja ustawienia w kaplicy).

Można również pomyśleć o rezerwacji miejsc dla rodziców w kaplicy podczas Mszy (zrobienie wizytówek, rozłożenie ich w odpowiednich miejscach, itp.).

.

Wypisanie pamiątkowych obrazków.

.

Posprzątanie kaplicy na uroczystość – wg uznania.

Pomysły dobrze jest skonsultować  z księdzem, by nie było nieporozumień i utrudnień.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress