Home » Pierwsza komunia

Pierwsza komunia

2024 rok

POŚWIĘCENIE MEDALIKÓW

Podczas Mszy św. w niedzielę, 3 grudnia, o godz. 12.30 – wszystkie klasy.

ALBY

Firma Vestimentum będzie zbierać przedpłaty na alby 3 grudnia po Mszy św. o godz. 12.30.

 1. Warto pamiętać, że pierwszymi wychowawcami w wierze są rodzice. To na ich prośbę i w oparciu o ich deklarację dziecko zostało ochrzczone.
 2. Przygotowanie do I Komunii św. może rozpocząć dziecko, które usłyszało już od rodziców o Bogu, nauczyło się i praktykuje podstawowe modlitwy (Ojcze nasz, Zdrowaś Maryjo, Aniele Boży), bywa z rodzicami w kościele, uczestniczy w domowym przeżywaniu świąt religijnych (np. Boże Narodzenie), ma przykład wiary w rodzicach, którzy się modlą, spowiadają, uczestniczą we Mszy św. i przyjmują Komunię św.
 3. Wszystkie informacje dotyczące przygotowań podawane są tylko w kościele oraz na stronie popieluszko.archpoznan.pl w zakładce katechezy/pierwsza komunia.
 4. Rodzice do końca września dostarczą proboszczowi Akt chrztu Jest to warunek konieczny by dziecko przystąpiło do pierwszej spowiedzi.
 5. Rodziny, które nie są zapisane do parafii (najczęściej dzieje się to na kolędzie) zapraszamy do Kancelarii parafialnej.

Należy mieć świadomość, że obok katechezy szkolnej, w Archidiecezji Poznańskiej prowadzona jest katecheza parafialna przygotowująca do tych sakramentów.

Obowiązkowe przygotowania obejmują:

 • Regularne uczestnictwo w Mszach św. niedzielnych (przynajmniej połowa niedziel – dzieci prowadzą kartę Niedziela z Panem Jezusem)
 • Uczestnictwo w katechezach prowadzonych przez proboszcza
 • Uczestnictwo (2 razy) w nabożeństwie różańcowym w październiku
 • Uczestnictwo (2 razy) w roratach (w grudniu)
 • Uczestnictwo (2 razy) w drodze krzyżowej w Wielkim Poście
 • Uczestnictwo w próbach przed pierwszą Komunią świętą (2 próby)

Niewypełnienie powyższych zobowiązań skutkuje przesunięciem spowiedzi lub Komunii w czasie.

Rodziców dzieci, które mają w 2024 roku przyjąć u nas I Komunię św. zapraszamy od niedzieli 10 września 2023 do zakrystii po odbiór Kart zgłoszenia. Karty oddajemy do 21 września.

Zebranie rodziców odbędzie się w czwartek 21 września o godz. 20.00.

.

Przygotowania do uroczystości  I Komunii św.

Ksiądz pomaga rodzicom w duchowym przygotowaniu ich dzieci do pierwszej spowiedzi i Komunii św.

Zajmie  się również oprawą liturgii – przećwiczy z dziećmi spowiedź i Mszę św., wytłumaczy jak mają spełnić wyznaczone funkcje (np. czytanie, niesienie darów).

Rodzice, jeśli chcą mogą zająć się sprawami organizacyjnymi.

Jeśli tak ma być – proszę wybrać po 2-3 osoby z klasy i stworzyć komitet organizacyjny. Warto pamiętać, że jednego dnia są dwie I Komunie, co trzeba wziąć pod uwagę np. kupując kwiaty.

Czym zwykle zajmują się rodzice?

Udekorowaniem kaplicy – chodzi zasadniczo o kwiaty (wybór kwiaciarni, zebranie pieniędzy, koordynacja ustawienia w kaplicy).

Można również pomyśleć o rezerwacji miejsc dla rodziców w kaplicy podczas Mszy (zrobienie wizytówek, rozłożenie ich w odpowiednich miejscach, itp.).

.

Wypisanie pamiątkowych obrazków.

.

Posprzątanie kaplicy na uroczystość – wg uznania.

Pomysły dobrze jest skonsultować  z księdzem, by nie było nieporozumień i utrudnień.

Na zebraniu pod koniec marca swoją ofertę przedstawi fotograf.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress