Home » 2017

2017

Uroczystość Narodzenia Pańskiego
Boże Narodzenie rozpoczęliśmy świętować Pasterkami, które odprawione były o godz. 21.00 i 23.00.

Adwent 2017
Adwentowe czuwanie upływało nam pod znakiem modlitwy i dzieł miłosierdzia. We wtorek i czwartek dorośli gromadzili się na roratach o godz. 06.00. Przychodziło ok 70 osób. Dzieci spotykały się w środę i piątek o godz. 18.00.
PZ Caritas koordynował akcję zbierania żywności w ramach ogólnopolskiej inicjatywy Tytka charytatywna.

Poświęcenie kaplicy
29 listopada 2017 roku przybył do naszej parafii ks. abp. Stanisław Gądecki w towarzystwie ks. Jana Frąckowiaka oraz brata franciszkanina  – kierowcy. Wspólnie z Pasterzem dziękowaliśmy Panu Bogu za 3 lata istnienia naszej parafii. Głównym celem wizyty było poświęcenie kaplicy, które miało miejsce na początku Mszy św.
Podczas uroczystości do kaplicy zostały wprowadzone relikwie pierwszego stopnia bł. Jerzego Popiełuszki. Relikwiarz jest darem ks. Marka Niemira, proboszcza ze Skórzewa, z okazji jego srebrnego jubileuszu kapłaństwa.
W uroczystości wzięli także udział: ks. Dariusz Więcek, ks. Karol Górawski, ks. Roman Turoń, ks. Wojciech Mueller i ks. Dawid Kawała.

Katecheza dorosłych
Listopadową katechezę dorosłych poświęciliśmy zagadnieniu Reformacji i kontrreformacji w Europie. Przygotował ją Pan Łukasz Gostyński.

Pieśni patriotyczne
Dla uczczenia Święta Niepodległości zorganizowaliśmy koncert pieśni patriotycznych. Wystąpił poznański artysta Pan Longin Skalec – baryton. Uroczystość odbyła się po Mszy św. 11 listopada

Pluszaki dla szpitala
Smutny listopad przyniósł nam radosną akcję zbierania pluszaków i książeczek dla dzieci przebywających w szpitalu. W ten sposób chcieliśmy rozweselić tych, którym mimo młodego wieku nie jest w życiu łatwo.
Akcja powiodła się znakomicie. Nie starczyły dwa auta osobowe, by wszystko wywieźć.

Siostry Klawerianki
15 października 2017 roku gościliśmy w naszej parafii Siostry Klawerianki. Zgromadzenie to jest zapleczem dla misji. Siostry nie tylko modlitwą wspomagają dzieło ewangelizacji. Pozyskują również środki materialne, by wspierać misjonarzy.
Swoim świadectwem doświadczenia misyjnego podzieliła się z nami s. Anna Jarosz. Po wszystkich Mszach można było nabywać przedmioty wykonane przez Afrykańczyków. Cieszyły się one wielkim zainteresowaniem.

Dzień Papieski
W ramach obchodów Dnia Papieskiego na różne sposoby wspominamy św. Jana Pawła II. Wśród mniej formalnych wydarzeń wymienić można zajadanie się papieskimi  kremówkami. PZ Caritas 8 października 2017 roku rozprowadzał słodkie pyszności. W prowadzonej akcji chodziło nie tylko o miły dodatek do kawy, ale również o wsparcie ubogich.

Święty Franciszek i zwierzęta
Biedaczyna z Asyżu – wielki miłośnik przyrody jest patronem wszystkich kochających stworzony przez Pana Boga świat.
Z okazji jego liturgicznego wspomnienia spotkaliśmy się przed kaplicą 7 października 2017 by wspólnie modlić się o mądre korzystanie z daru Bożego jakim jest nasz świat.
Jednocześnie modliliśmy się za miłośników zwierząt.
Na koniec ksiądz Proboszcz pobłogosławił i poświęcił naszych domowych pupilów. Najwięcej było psów i kotów, pojawiły się także myszki, chomiki i świnki morskie.

Proboszcz w szpitalu
Wrzesień był dla Księdza Proboszcza trudnym miesiącem. Prace na budowie opóźniały się. Do tego doszły dolegliwości zdrowotne. Ostatecznie ks. Rafał tydzień spędził w szpitalu i trzy tygodnie na rekonwalescencji w domu.
Parafianie życzliwie modlili się za swojego pasterza i szczerze się martwili.
Służbę Bożą w kaplicy odprawiali księża z okolicznych parafii. Najtrudniejsze dla znalezienia zastępstwa były niedziele. Jeszcze raz zobaczyliśmy jak bardzo potrzebny jest w parafii drugi ksiądz.

Bukiety na płytki
Tradycyjnie 15 sierpnia poświęcone zostały bukiety kwiatów i ziół. Panie przez kilka miesięcy zbierały i suszyły dary boże, by w dniu Wniebowzięcia Matki Bożej rozprowadzać je przed kaplicą. Dochód przeznaczony był na płytki podłogowe do kaplicy.

Dwa miesiące w namiocie
Wakacje 2017 roku były czasem intensywnych prac wykończeniowych w kaplicy w domu parafialnym. Z tej racji 3 lipca całe wyposażenie na powrót przenieśliśmy do starej kaplicy, w której toczyło się  życie parafialne aż do końca sierpnia.
Tymczasem w kaplicy podwieszono sufity, całość wyszpachlowano i pomalowano. Założone zostały płytki na podłodze.
W domu parafialnym założono panele i płytki, podwieszono sufity na pierwszym piętrze, wyszpachlowano i pomalowano wszystkie pomieszczenia. Wyposażono łazienki i zamontowano wszystkie drzwi wewnętrzne. Wyposażono kotłownię i uruchomiono centralne ogrzewanie.
Proboszcz zamieszkał na plebanii w ostatnich dniach października.

Modlitwa uwielbienia
30 czerwca 2017 roku Mszy św. z modlitwą uwielbienia przewodniczył ks. Adam Szczaniecki – wikariusz parafii pw. św. Michała Archanioła w Poznaniu

Boże Ciało
Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej świętujemy w Plewiskach razem z parafią pw. św. Faustyny. W tym roku główne obchody rozpoczęły się Mszą św. w kościele pw. św. Faustyny o godz. 10.00. Następnie wyruszyła procesja do 4 ołtarzy. Ze względu na prace przy remoncie ulicy Grunwaldzkiej procesja przeszła w najbliższej okolicy kościoła – ulicą Fabianowską i Szkolną.
Nasza parafia przygotowała dwa ołtarze. W uroczystości wzięli udział nasi ministranci, lektorzy, szafarze oraz liczna rzesza dziewczynek sypiących kwiaty. Było bardzo gorąco.
W naszej kaplicy odprawione były dwie Msze św. – o godz. 09.00 i 20.30.

Dzień chorego
10 czerwca 2017 roku popołudniu ks. Proboszcz odprawił Mszę św. dla chorych z udzieleniem sakramentu namaszczenia chorych.
Po Mszy św. wszyscy spotkali się w starej kaplicy na kawie.

Dzień Matki i Dziecka
4 czerwca 2017 świętowaliśmy rodzinnie Dzień Matki i Dzień Dziecka. Całość zorganizowały niezawodne Kreatywne Matki. Przed starą kaplicą przez kila godzin nie milkły radosne okrzyki milusińskich. Rodzice w tym czasie raczyli się kawą i słodkimi wypiekami.

Pielgrzymka
24 czerwca 2017 odbyła się pielgrzymka autokarowa. Najpierw udaliśmy się do Rokitna, gdzie znajduje się sanktuarium Matki Bożej. Zwiedziliśmy kościół i teren wokół niego oraz uczestniczyliśmy we Mszy św., którą koncelebrował nasz proboszcz – ks. Rafał.
Następnie udaliśmy się do Gościkowa, gdzie w przepięknym dawnym klasztorze cystersów znajduje się dziś seminarium duchowne Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej. Zwiedziliśmy dostępne dla turystów obiekty oraz piękny ogród. Po seminarium oprowadzał nas kleryk.
Następnie odwiedziliśmy Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Świebodzinie, gdzie przywitał nas ks. Krzysztof Hołowczak, kolega ks. proboszcza. Modliliśmy się Koronką do Miłosierdzia  Bożego.
Na koniec obejrzeliśmy słynną figurę Jezusa w Świebodzinie.
W pielgrzymce wzięły udział 43 osoby.

I Komunia św.
Tegoroczna uroczystość I Komunii św. rozłożona została w czasie. Przez kolejne dwa weekendy, dzieci w pięciu grupach po raz pierwszy w pełni uczestniczyły w Eucharystii. Najmniejsza grupa liczyła 12 osób. W sumie I Komunię przyjęło 78 osób. Rodzice dzieci ufundowali do kaplicy projektor.

Pomoc zwierzętom
Harcerze 7 maja 2017 roku sprzedawali przed naszą kaplicą ciasto. Dochód przeznaczony był na schronisko dla zwierząt.
Akcję koordynowała nasza parafianka Paulina Oleszek.

Pielgrzymka do Torunia
6 maja 2017 udała się 50 osobowa pielgrzymka do Torunia. Zwiedziliśmy Sanktuarium Matki Bożej Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II. Następnie, po obiedzie w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej udaliśmy się na starówkę.
Tam, o pięknym mieście nad Wisłą opowiadała nam Pani przewodnik.

Nabożeństwa fatimskie
Nasza parafia otrzymała w krótkim czasie dwie figury Matki Bożej Fatimskiej. Jedną przekazaliśmy do parafii pw. św. Urszuli Ledóchowskiej w Dąbrówce. Mając wizerunek Matki Bożej, dla uczczenia 100 lecia objawień fatimskich, odprawialiśmy od maja do października uroczyste nabożeństwo różańcowe z wystawieniem Najśw. Sakramentu oraz procesją z figurą Matki Bożej. Ponieważ nie ma jeszcze kostki wokół kaplicy trasa procesji zależna była od warunków pogodowych.
Figurę nieśli zazwyczaj nadzwyczajni Szafarze Komunii św. w białych rękawiczkach, ołtarz przyozdobiony był specjalnie na tą okazję ofiarowanymi kwiatami, a na nim paliły się świece przywiezione przez parafian z Fatimy.

Wczesna I Komunia św.
Niewielka grupa młodszych dzieci przez rok przygotowywała się pod czujnym okiem Pani Lidii Sobońskiej do wczesnej I Komunii św. Uroczystość ta miała miejsce w Niedzielę Miłosierdzia Bożego. Tydzień później  – w sobotę – dzieci odnowiły swoje przyrzeczenia chrzcielne i zakończyły tym samym swój biały tydzień.

Nowenna do Miłosierdzia Bożego
Z inicjatywy Żywego Różańca odprawiliśmy nowennę przed uroczystością Miłosierdzia Bożego. Spotykaliśmy się o godz. 15.00 na wspólną modlitwę. Jak się okazało, godzina ta nie odpowiadała możliwościom parafian.

Katecheza dorosłych
Dwie kwietniowe katechezy dorosłych poświęcone zostały islamowi. Przygotował je Pan Mateusz Gostyński, który wcześniej mówił również o Świadkach Jehowy.

Wielkanoc 2017
Spowiedź przedświąteczna miała miejsce w Wielki Poniedziałek – 10 kwietnia.
Triduum Paschalne pierwszy raz odprawialiśmy w nowej kaplicy.
Kaplica Adoracji urządzona została w przedsionku przy wejściu na balkon, grób Pański w niższej części kaplicy – przy wejściu do domu parafialnego (w tym samym miejscu, co wcześniej żłóbek).
Procesja rezurekcyjna odbyła się w Wielką Sobotę po ulicy Zielarskiej.

Rekolekcje szkolne
Pierwsze rekolekcje szkolne dla Szkoły podstawowej nr 2 w Plewiskach wygłosili bracia Oblaci z Obry.

Wizytacja parafii
W Wielki Wtorek 11 kwietnia 2017 roku odbyła się pierwsza w historii parafii wizytacja kanoniczna. Ks. Arcybiskup Stanisław Gądecki przybył do naszej parafii w towarzystwie swego sekretarza ks. Jana Frąckowiaka.
Przed kaplicą odbyło się prywatne powitanie, po którym Dostojni Goście w towarzystwie ks. proboszcza Rafała Grochowiaka nawiedzili Najśw. Sakrament oraz zwiedzili cały budynek. Kaplica, bez sufitów i płytek na posadzce, nieogrzewana i tylko wytynkowana wewnątrz służy parafii od kilku miesięcy. Na zapleczu trwają prace wykończeniowe.
Po krótkiej rozmowie Ks. Arcybiskup udał się w towarzystwie wspomnianych wyżej księży do Szkoły Podstawowej nr 2 w Plewiskach, gdzie przywitany został na dolnym holu przez Dyrekcję, nauczycieli i uczniów. Dzieci wraz z wychowanicami przedstawiły montaż słowno – muzyczny, po czym Ksiądz Arcybiskup spontanicznie prowadził dialog z maluchami. Specyfiką szkoły jest to, że w roku szkolnym 2016/17 najstarsi uczniowie to trzecioklasiści.
Po ogólnym spotkaniu odbyła się wizyta kurtuazyjna u Panu Dyrektor dr Marleny Woźniak.
Następnie goście podjęci zostali obiadem na probostwie parafii pw. św. Faustyny, gdzie mieszka ks. proboszcz Rafał.
Popołudniu odbyło się spotkanie z katechetami pracującymi w parafii – Panią Lidią Sobońską oraz Panem Łukaszem Woźniakiem.
Następnie była rozmowa z Księdzem Proboszczem.
W dalszej kolejności – w kaplicy: spotkanie z przedstawicielami grup duszpasterskich oraz z Parafialną Radą Duszpasterską. Swoją działalność zaprezentowali: szafarze i ministranci, Żywy Różaniec, grupa medytacyjna, krąg biblijny, PZ Caritas, Kreatywne Matki, zespół parafialny i dziecięcy, duszpasterstwo małżeństw i wolontariusze dbający o porządek wokół kaplicy.
Ostatnim publicznym wydarzeniem była wieczorna Msza św., podczas której sakrament bierzmowania przyjęło26 osób, głównie z rocznika 2001.
Po Mszy św. ks. abp Stanisław Gądecki spotkał się jeszcze z księżmi pracującymi w Plewiskach na kolacji.

Nocne czuwanie 7/8 kwietnia 2017
Członkowie Ruchu Rodzin Nazaretańskich wyszli z inicjatywą zorganizowania nocnej adoracji Najśw. Sakramentu dla małżonków – w intencji ich rodzin. Przez całą noc – podczas półgodzinnych dyżurów – trwali w jedności przed Jezusem polecając Mu swoje sprawy. Po zakończonym czuwaniu pojawiły się liczne głosy, że inicjatywę trzeba powtórzyć!

Rekolekcje wielkopostne
Rekolekcje wielkopostne w 2017 roku wygłosił ks. Dariusz Galant OMI – kapelan Sióstr w Luboniu i egzorcysta diecezjalny. Nauki głoszone były od soboty do środy. W dni powszednie – dwa razy: podczas Mszy św. o godz. 18.00 oraz Nabożeństwa Słowa o godz. 20.15.
Podejmowana tematyka oraz popularność Ojca Rekolekcjonisty sprawiły, że w ćwiczeniach duchownych wzięło udział więcej osób niż zwykle.
Ojciec wiele czasu poświęcił duchowym zagrożeniom oraz rodzinie. Dzięki jego inicjatywnie sporo osób podjęło trud modlitwy różańcowej rodziców za dzieci. Rekolekcjonista rozprowadzał także różańce – przytulańce.
Koordynacją różańca rodziców za dzieci w naszej parafii zajęła się Pani Elżbieta Telman.

Plenerowa Droga Krzyżowa
Wierni obu parafii wspólnie modlili się na plenerowej drodze krzyżowej, która odbyła się 24 marca. Całość rozpoczęła się przy Remizie. Zakończenie nabożeństwa było w naszej kaplicy.

Zbiórka Caritas
Tradycyjnie przed Wielkanocą PZ Caritas przeprowadził zbiórkę trwałej żywności, słodyczy i środków chemicznych. Niestrudzone panie pod wodzą Krystyny Wiczyńskiej dźwigały ciężkie dary, segregowały je i rozdzielały pomiędzy potrzebujących.
Panie raz w miesiącu dyżurują spotykając się z osobami przeżywającymi trudności i starając się zaradzić ich biedom, nie tylko pomocą materialną ale również wsparciem moralnym, a nawet prawnym.

Duchowa Adopcja Dziecka Poczętego
W uroczystość Zwiastowania Pańskiego podczas dodatkowej Mszy św. o godz. 10.00 kilka osób złożyło przyrzeczenie codzienej modlitwy za zagrożone aborcją poczęte dziecko.

Projektor
Kaplica wiosną 2017 roku wyposażona została w projektor. Dzięki temu łatwiej będzie włączyć się w śpiewy. Zakupem i montażem nowego sprzętu zajął się Pan Grzegorz Telman z synami.

Przyłączenie gazu
Na przełomie marca i kwietnia 2017 roku trwały prace przy zaprojektowaniu oraz wykonaniu przyłącza gazu do kaplicy.

Spotkania Duszpasterstwa Rodzin
Na przełomie 2016 i 2017 roku rozpoczęły się w naszej parafii regularne spotkania formacyjne dla małżeństw. Prowadzą je raz w miesiącu Państwo Katarzyna i Michał Żylewiczowie związani od lat z Ruchem Rodzin Nazaretańskich. W czasie gdy rodzice pogłębiają swoją wiedzę religijną i wspólnie się modlą oraz dyskutują dziećmi zajmują się wolontariusze. Spotkania początkowo odbywały się w naszej kaplicy oraz na parterze domu parafialnego. Następnie przeniesione zostały do salek przy parafii pw. św. Faustyny w Plewiskach – z zamiarem powrotu na os. Zielarskie gdy będzie już czynne zaplecze sanitarne.

Msza św. z modlitwą uwielbienia
W piątek 10 marca 2017 roku gościliśmy w naszej parafii ks. Zbigniewa Ilkowskiego ze Strzelna. Przewodniczył on Mszy św. z modlitwą uwielbienia. Wiele osób pierwszy raz uczestniczyło w tego typu modlitwie. Po Mszy św. pojawiły się głosy by podobne Eucharystie sprawować u nas regularnie. Koordynatorem przedsięwzięcia został pan Stanisław Marks z Parafialnej Rady Duszpasterskiej.

Katecheza dorosłych
Lutową katechezę dla dorosłych poprowadził katechista Pan Stanisław Marks. Tematem było działanie Ducha Św. w życiu codziennym chrześcijanina.

Jasełka
Dzieci przygotowane przez niezawodne Kreatywne Matki (wspomagane oczywiście również przez dzielnych ojców) wystawiły 15 stycznia 2017 roku jasełka w kaplicy. Oprócz rodziców i rodzeństwa na widowni pojawili się dziadkowie, wujostwo, przyjaciele i parafialnie. Przedstawienie wszystkim bardzo się podobało. Całość dopełniły piękne dekoracje w całości przygotowane przez rodziców.

Opłatek grup duszpasterskich
Tradycyjne spotkanie opłatkowe członków wszystkich grup duszpasterskich miało miejsce 6 stycznia 2017 w Sali Wiejskiej – Remiza. Rozpoczęło się ono odczytaniem ewangelii, następnie Ksiądz Proboszcz złożył wszystkim życzenia i jednocześnie podziękował za zaangażowanie w życie parafii. Po przełamaniu się opłatkiem wspólnie śpiewani kolędy. Nie zabrakło również pysznego ciasta przygotowanego przez parafianki.

Parafialna Rada Duszpasterska
Ksiądz Arcybiskup zatwierdził skład Parafialnej Rady Duszpasterskiej. Na wniosek Księdza Proboszcza należą do niej: Artur Fabijański, Monika Firlik, Waldemar Kasprzyński, Maria Kostrzewska, Stanisław Marks, Hanna Mizgalska, Hanna Ostrowicka, Ewa Sokołowska, Anna Szymańska, Elżbieta Telman, Krystyna Wiczyńska, Kamila Wiśniewska, Piotr Woszczyk, Łukasz Woźniak, Mateusz Woźny.
Głównym zadaniem radnych jest wspomaganie proboszcza w podejmowaniu inicjatyw duszpasterskich.
Pierwsze spotkanie Rady odbyło się 21 stycznia 2017. Zaprzysiężenie miało miejsce podczas Mszy św. 26 lutego 2017 o godz. 09.00.

Odwiedziny duszpasterskie
Tradycyjnie nowy rok kalendarzowy rozpoczął się od odwiedzin Księdza Proboszcza w domach parafian. Kolęda odbyła się w połowie parafii – głównie poza osiedlem Zielarskim. Odwiedziny duszpasterskie odbywały się każdego dnia poza sobotą w godzinach późnopopołudniowych i wieczornych (16.30 – 21.00).

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress