Home » 2019

2019

Kolędowanie

Nowy rok kalendarzowy rozpoczęliśmy tradycyjnie kolędowaniem. Pierwsze, 6 stycznia miało miejsce w Remizie. Spotkali się na nim członkowie grup duszpasterskich. Wspólna modlitwa, śpiew i posiłek zjednoczyły tych, którzy najbardziej aktywnie włączają się w życie parafii.

Drugie, animowane przez zespół miło miejsce kilka dni później w kaplicy. Wspólne śpiewanie zakończyło się zbiórką pieniędzy na leczenie Michała z Komornik, chłopca walczącego z chorobą nowotworową.

.

Stypendia

Uroczystość Objawienia Pańskiego dała nam okazję do nawiązania współpracy z Akademickim Kołem Misyjnym. Za rozprowadzane kredę i kadzidło można było złożyć ofiarę na stypendium dla trzech Afrykańczyków.

.

Balik

Wspólnie z parafią pw. św. Faustyny zorganizowaliśmy 3 lutego w Remizie balik dla dzieci. Wszyscy się pięknie przebrali i dobrze bawili. Nie zabrakło również niespodzianek – takich jak loteria fantowa czy niespodziewany występ ks. Romana Turonia w zaskakującym przebraniu.

.

Magazyn

Wykorzystana została przestrzeń pod schodami na balkon w kaplicy i zagospodarowana jako magazyn dekoracji kościelnych, głownie materiałów. Jedna z rodzin z naszej parafii ufundowała regały.

.

Uwielbienie

Ks. Zbigniew Ilkowski z Archidiecezji Gnieźnieńskiej odprawił 4 marca Mszę św. oraz poprowadził modlitwę uwielbienia. Wydatnie wspomagał go nasz zespół animujący śpiewy.

.

Wielki Post

Wielki Post rozpoczęliśmy środą popielcową oraz plenerową Drogą krzyżową, odprawioną w piątek po Popielcu. Przeszliśmy ulicami Szczypiorkową, Miętową, Zielarską, Szafranową, Szałwiową, Lubczykową i znowu Zielarską. Krzyż adorowany później w Wielki Piątek nieśli pojedynczy wierni, którzy wcześniej zgłosili się do tej funkcji.

Kazania pasyjne podczas Gorzkich żali głosił ks. Tadeusz Baranowski, wikariusz z Komornik. Poświęcił je warunkom dobrej spowiedzi.

Rekolekcje wielkopostne wygłosił ks. Szymon Kosmala, wikariusz z Dąbrówki.

Podjęliśmy również wspólnotowe wyrzeczenia. Każde trwało dwa tygodnie. Pierwsze to rezygnacja ze słodyczy i zbiórka dla ośrodka dla młodzieży uzależnionej w Wierzenicy. Drugie to znana już wcześniej akcja Woreczek ryżu – post i ofiara na potrzebujących. Tym razem wsparliśmy jadłodajnię prowadzoną przez Siostry Albertynki. Trzecie to rezygnacja z mediów społecznościowych.

Tradycją Wielkiego postu jest również w naszej parafii czuwanie nocne przed Najświętszym Sakramentem, które cieszyło się dużym zainteresowaniem.

.

Bierzmowanie

Sakramentu dojrzałości chrześcijańskiej udzielił 93osobom ks. bp. Zdzisław Fortuniak. Uroczystość miała miejsce 27 marca. Do bierzmowania przystąpili uczniowie 3 klasy gimnazjum (które w tym roku definitywnie wygaszają swoją działalność) oraz 8 klasy szkoły podstawowej. Tak wielka liczba młodych ludzi w zestawieniu z gośćmi pokazała nam niewystarczalność kaplicy w sytuacjach, gdy trzeba w parafii zorganizować wydarzenie adekwatne do liczby parafian.

.

Ogrodzenie

Na wiosnę założone zostało ogrodzenie działki kościelnej w raz z bramami.

.

Parafialny dzień skupienia

W ramach przygotowań do nawiedzenia Obrazu MB Częstochowskiej w naszej parafii – 11 maja miał miejsce parafialny dzień skupienia. Kilkanaście osób spotkało się, by przez klika godzin wspólnie się modlić, uczestniczyć w Eucharystii, wysłuchać konferencji, odbyć krąg biblijny i razem zasiąść do stołu. Wszyscy uczestnicy byli bardzo zadowoleni i proponowali, by jeszcze kiedyś wrócić do podobnej formy wzajemnego umacniania się w wierze.

.

Misje

Nasi parafianie, państwo Katarzyna i Piotr Modrzejewscy zdecydowali się na odbycie wolontariatu misyjnego w Brazylii. Zanim wyjechali przeprowadzili zbiórkę ofiar przed kaplicą, by także inni parafialnie mogli w ten sposób mieć udział w ich misji. Wyjazd miał miejsce w wakacje letnie.

.

Parking

Parking od strony ulicy Miętowej został utwardzony. Częściowo wyłożono go kostką. W sumie 1300 metrów kwadratowych. Dzięki temu teren przy kaplicy staje się coraz piękniejszy. Zagospodarowano także zieleń.

.

Festyn

W niedzielę 26 maja miał miejsce festyn parafialny. Obok wspólnej zabawy celem tej imprezy była także zbiórka pieniędzy dla chorującej na raka kilkuletniej Julki. Parafialnie dopomogli kwotą 24 tys. złotych.

Pogoda dopisała. Wszyscy dobrze się bawili. Całość zorganizowali świeccy wolontariusze, nasi parafianie. Zaprosili oni do współpracy bardzo wiele osób, co przyczyniło się do wielkiej atrakcyjności imprezy.

.

Ekstremalna Droga Światła

Na zakończenie okresu wielkanocnego – 8 czerwca zorganizowaliśmy nabożeństwo paschalne Droga Światła. Zaczęło się ono Mszą św. o godz. 03.45 w naszej kaplicy. Następnie przeszliśmy, głowie polami 8 kilometrową trasę rozważając spotkania Pana Jezusa Zmartwychwstałego z różnymi osobami opisane na kartach Nowego Testamentu. Całość zakończyliśmy wspólnym śniadaniem. W wydarzeniu wzięło udział 43 osoby.

.

Siostra Dariana

16 czerwca gościliśmy w naszej parafii misjonarkę z Kenii, Siostrę Darianę. Podzieliła się z nami swoim doświadczeniem i przeprowadziła zbiórkę ofiar na misje.

.

Dom Samotnej Matki

Siostry zakonne prowadzą w Kiekrzu Dom Samotnej Matki. W ramach przygotowań do nawiedzenia naszej parafii przez obraz MB Częstochowskiej przeprowadziliśmy w czerwcu zbiórkę artykułów potrzebnych do pielęgnacji niemowląt, które następnie przekazaliśmy Siostrom.

.

Pielgrzymka do Małopolski

24 czerwca wyruszyliśmy na autokarową pielgrzymkę do Małopolski. Wzięło w niej udział 27 osób. Po drodze zatrzymaliśmy się w sanktuarium na Górze Św. Anny. Zapoznaliśmy się z historią miejsca, którą przedstawił nam ojciec franciszkanin. Wzięliśmy także udział we Mszy św.

Popołudniu pierwszego dnia dotarliśmy do Czernej koło Krakowa, która stała się dla nas bazą wypadową przez następnych kilka dni. Czerna to potrójne sanktuarium. Czczony jest tutaj obraz MB Szkaplerznej oraz przechowywane są relikwie św. Rafała Kalinowskiego i bł. Alfonsa Mazurka. W klasztorze karmelitów bosych znajduje się nowicjat tego zakonu. Obok wybudowany jest nowy dom pielgrzyma. Każdego ranka gromadziliśmy się na jutrzni.

W czasie pielgrzymki odwiedziliśmy klasztor Albertynek w Krakowie z grobem św. brata Alberta oraz zwiedziliśmy z przewodnikiem Stare Miasto wraz z Wawelem.

Byliśmy również w Wadowicach w sanktuarium św. Józefa, gdzie uczestniczyliśmy we Mszy św. sprawowanej przez księdza proboszcza w intencji budowy kościoła w Plewiskach oraz odwiedziliśmy muzeum Dom Rodzinny Św. Jana Pawła II. Nie zabrakło także czasu na odwiedziny wadowickiego kościoła, w którym papież z Polski przyjął sakrament chrztu świętego oraz cukierni, by poznać smak wadowickich kremówek.

Mieliśmy również okazję zwiedzić sanktuarium pasyjne w Kalwarii Zebrzydowskiej.

Kolejnego dnia odwiedziliśmy dwa krakowskie sanktuaria: Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach i św. Jana Pawła II na Białych Morzach.

W ostatnim dniu oktawy Bożego Ciała wzięliśmy udział w procesji eucharystycznej w Czernej.

W drodze powrotnej modliliśmy się na Jasnej Górze.

W większości odwiedzanych miejsc przyjmowali nas bardzo życzliwi gospodarze, którzy zapoznawali nas z historią oraz teraźniejszością sanktuariów. Przez cały czas dopisywały nam: i dobry humor i pogoda.

.

Tornister pełen uśmiechów

Po koniec wakacji PZ Caritas zorganizował akcję zbiórki przyborów szkolnych, które w tym roku w większości zostały przekazane rodzinom polonijnym za naszą wschodnią granicą.

.

Pielgrzymka na Jasną Górę

W wakacje kilka osób z naszej parafii pieszo wędrowało do Matki Bożej na Jasną Górę.

W ślad za nimi, 21 września, autokarem pojechaliśmy do Częstochowy, by w ten sposób przygotować się do nawiedzenia naszej parafii w kopii Jasnogórskiej Ikony.

W jednodniowym wyjeździe wzięło udział 49 osób. Podróż autokarem wypełniona była modlitwą i dobrym humorem. Na miejscu wzięliśmy udział we Mszy św. i drodze krzyżowej. Była także okazja do indywidualnej modlitwy i zwiedzania. Cieszyliśmy się, że już niedługo będziemy gościć Matkę Bożą w naszej parafii.

.

Gość z Niepokalanowa

1 września gościliśmy o. Mirosława Kopczewskiego, franciszkanina, który w ramach naszych duchowych przygotowań do nawiedzenia głosił słowo o zawierzeniu się Matce Bożej.

.

Odpust

Uroczystości odpustowej przewodniczył ks. Rafał Czerniejewski, proboszcz parafii pw. Chrystusa Sługi w Poznaniu.

.

Kino

Pan Karol Gmachowski wyszedł z inicjatywą wspólnego oglądania filmów w ramach kina parafialnego. Chciał, by film poprzedzony był komentarzem.

Pierwszym, który obejrzeliśmy był obraz „Bóg nie umarł”. Projekcja cieszyła się sporym jak na nasze warunki zainteresowaniem. Miało to miejsce w październiku. W listopadzie oglądaliśmy film pt. „Pójdź za mną. Testament Jana Pawła II”.

Pan Karol postarał się o profesjonalny sprzęt, co bardzo korzystnie wpłynęło na przyjęcie się tej nowej inicjatywy.

.

Nawiedzenie

Archidiecezja Poznańska po raz drugi przeżywała nawiedzenia Matki Bożej w kopii Jej jasnogórskiego wizerunku. Nawiedzenie w naszej parafii miało miejsce w dniach 16 – 17 grudnia 2019 roku.

Duchowe przygotowania trwały od stycznia. Każdego miesiąca w pierwszą niedzielę głoszone były przez Księdza Proboszcza kazania maryjne, które ukazywały różne aspekty życia Matki Najświętszej, jej relacji do Pana Boga oraz innych ludzi.

Każdy miesiąc przynosił też zachętę do konkretnego działania – np. modlitwy za osoby, które nie rozeznały jeszcze swojego powołania czy wsparcia Domu Samotnej Matki w Kiekrzu.

Bezpośrednim duchowym przygotowaniem do nawiedzenia były rekolekcje maryjne głoszone przez ks. Piotra Kusia, dyrektora szkół katolickich przy ul. Głogowskiej. Ćwiczenia duchowne trwały od piątku do niedzieli.

Nawiedzenie zaczęło się w poniedziałek, 16 grudnia.

O godz. 17.00 w kaplicy ks. Radosław Nowak z Murzynowa Kościelnego poprowadził nabożeństwo oczekiwania.

O godz. 17.30 powitaliśmy Matkę Bożą u zbiegu ulic Zielarskiej i Miętowej. Przy dźwiękach orkiestry, udekorowaną ulicą Miętową przeszliśmy z ks. biskupem Zdzisławem Fortuniakiem do kaplicy, która na jedną dobę stała się szczególnym miejscem obecności Matki Najświętszej.

Zanim rozpoczęła się Msza św. przedstawiciele poszczególnych stanów powitali Matkę Bożą. Przemówił także Ksiądz Proboszcz, który powiedział:

„Matko Boża, witamy Cię w naszej parafii!

Ty towarzyszysz Kościołowi od dnia jego narodzin. Jesteś także z nami od pierwszych chwil istnienia naszej wspólnoty parafialnej. Na co dzień modlimy się tutaj na różańcu, nowennie, celebrujemy twoje święta i pielgrzymujemy do sanktuariów.

Wielu z nas od dawna przeżywa swoją codzienność w Twoim towarzystwie. Są tacy, którzy noszą szkaplerz, inni medytują ewangelię odmawiając różaniec. Są wśród nas tacy, którzy nigdy nie opuszczą pierwszosobotniego wynagrodzenia twemu Niepolalanemu Sercu, i ci którzy zawierzyli Tobie swoje życie po odbyciu ponad miesięcznych rekolekcji. Jeszcze inni są zapalonymi pielgrzymami jasnogórskimi.

Dziś jesteś jednak z nami w szczególny sposób – w znaku jasnogórskiej ikony. Przynosisz nam Syna i zapraszasz do przyjaźni z Nim i z Tobą, przyjaźni, która nigdy się nie skończy i która sięga w wieczność.

Jesteśmy młodą parafią. Są wśród nas ludzie, którzy mieszkają tutaj od kilkudziesięciu lat. Są i tacy, którzy mieszkają tylko na chwilę. Wielu parafian żyje w rodzinach, w których jest sporo dzieci. Są także osoby samotne,  i takie które szukają dopiero swojej życiowej drogi. Są ludzie, którym rozsypało się życie rodzinne. Są porzuceni przez małżonków i wdowcy. Zdrowi i chorzy. Radośni i smutni.

Cieszymy się sobą nawzajem. Budujemy wspólnotę uczniów twojego Syna. Z jego błogosławieństwem i pod Twoją opieką chcemy iść w przyszłość – w nowe czasy.

Udało się nam zbudować kaplicę, która jest naszym duchowym domem. Przed nami wyzwanie budowy kościoła. Te intencję szczególnie Ci Maryjo zawierzamy.

Z jeszcze większą ufnością jednak przedstawiamy Ci nasze duchowe sprawy.

Popatrz więc z miłością na lud, który potrzebuje Twojego matczynego spojrzenia, niosącego błogosławieństwo Chrystusa. Obejmij swoim wzrokiem dzieci, młodzież, ludzi w pełni sił i w podeszłym wieku. Obyśmy wszyscy, wsparci Twoim orędownictwem, stali się prawdziwie ludźmi wiary, nadziei i miłości.”

Przez całą dobę trwały modlitwy.

Apel jasnogórski poprowadził Ojciec Paulin z Jasnej Góry. Następnie czuwanie modlitewne, przy niezwykle zapełnionej kaplicy animował zespół.

O północy ks. Grzegorz Konieczny celebrował Mszę św. w intencji kapłanów oraz o powołania. Następnie do rana była możliwość indywidualnej modlitwy. Przez całą noc w kaplicy było przynajmniej kilkanaście osób.

Kolejnego dnia o godz. 06.00 odprawiona została Msza św. roratnia. W ciągu dnia była jeszcze Msza św. dla chorych, Różaniec, Koronka do Miłosierdzia Bożego oraz błogosławieństwo małych dzieci.

Mszy św. na zakończenie nawiedzenia przewodniczył ks. Bartosz Strugarek.

Nasza parafia była ostatnią, w której w roku 2019 miało miejsce Nawiedzenie.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress