Home » 2016

2016

Grudzień 2016
W Adwencie spotykaliśmy się na roratach. Dla dzieci odprawiane były od wtorku do piątku o godz. 18.00, natomiast dla dorosłych w środę i piątek o godz. 6.00. Na ranne roraty przychodziło pod koniec Adwentu ok. 60 osób.

W sobotę 3 grudnia odbyło się uroczyste przejście ze starej do nowej kaplicy. Spotkaliśmy się o godz. 18.45 w „namiocie”, skąd w procesji udaliśmy się pod drzwi nowej świątyni, gdzie po krótkiej modlitwie i przemówieniu Księdza Proboszcza odbyło  się wprowadzenie do środka i pierwsza Msza św.

Naszymi modlitwami i ofiarami wsparliśmy Kościół za nasza wschodnią granicą.

Parafialny Zespół Caritas przeprowadził przedświąteczną zbiórkę trwałej żywności oraz słodyczy dla rodzin ubogich.

Ksiądz Proboszcz poświęcił krzyże zakupione dla Szkoły Podstawowej nr 2 w Plewiskach. Krzyże zostały przekazane przedstawicielom dzieci oraz Pani Katechetce. We Mszy św. wzięła udział Pani Dyrektor.

Księża z dekanatu przeźmierowskiego posługiwali w konfesjonale 19 grudnia od godz. 9.30 do 10.30 oraz od 16.00 do 17.30 i od 19.30 do 21.00.

Rozpoczęły się spotkania małżeństw prowadzone w duchu ruchu Rodzin Nazaretańskich. Grupę animują Państwo Katarzyna i Michał Żylewiczowie.

Uroczystość Narodzenia Pańskiego rozpoczęliśmy Pasterką o godz. 21.00 i 23.00.

Za cały miniony rok dziękowaliśmy podczas Eucharystii 31 grudnia. Dla naszej parafii był to wyjątkowy czas. Dzięki Bożej Opatrzności udało nam się wiele dobrego zrobić, zarówno w dziedzinie duszpasterskiej jak i ekonomicznej.
W roku 2016 sakramentu chrztu udzielono 70 dzieciom. Do I Komunii św. przystąpiło 15 osób. 23 gimnazjalistów przyjęło sakrament bierzmowania. 2 pary w naszej kaplicy zawarły małżeństwo, a ogólnie sakrament ten przyjęło 47 parafian. Zmarło 17 osób.

Listopad 2016

2 listopada modliliśmy się za zmarłych parafian, którzy odeszli od nas w minionym roku.

Dwie katechezy biblijne nt. kobiet w Piśmie św. wygłosił ks. Adam Prozorowski z Tarnowa Podgórnego.

W kaplicy odbyła się zbiórka ofiar na zakup krzyży do Szkoły Podstawowej nr 2 w Plewiskach.

Październik 2016

Modliliśmy się na różańcu. Nabożeństwa dla dorosłych odprawiane były w sobotę, niedzielę i poniedziałek o godz. 18.30 oraz w środę, czwartek i piątek o godz. 19.30. Dzieci spotykały się  w  czwartek i w piątek o godz. 18.15.

Odbyła się parafialna pielgrzymka do Lichenia i Włocławka. Modliliśmy się w sanktuarium licheńskim oraz zwiedziliśmy to interesujące miejsce pod opieką przewodniczki. Następnie odwiedziliśmy muzeum bł. Jerzego Popiełuszki we Włocławku oraz modliliśmy się na tamie, gdzie wrzucono ciało bł. Jerzego do Wisły.

Ksiądz Proboszcz poświęcił figurę MB Fatimskiej, którą otrzymaliśmy od anonimowego darczyńcy z Mazowsza.

Odbyły się warsztaty dla rodziców nastolatków, które poprowadziła pani Elwira Szulc – Kolasińska – trener umiejętności społecznych. Organizatorkami spotkania były Kreatywne Matki.

W ramach katechezy dorosłych spotkaliśmy się z Panem Mateuszem Gostyńskim, który przedstawił nam historię i wierzenia Świadków Jehowy.

23 października świętowaliśmy uroczystość bł. Jerzego. Mszę św. odpustową odprawił ks. kan. Grzegorz Robaczyk z Leszna. Sumista podzielił się własnym doświadczeniem służby wojskowej w specjalnej jednostce dla kleryków.

W sobotę 29 października po Mszy św.  mieliśmy możliwość modlitwy uwielbienia, którą poprowadził ks. Zbigniew Ilkowski.

Na budowie wylane zostały posadzki.

Wrzesień 2016
1 września Ksiądz Proboszcz wziął udział w otwarciu Szkoły Podstawowej nr 2 w Plewiskach. Po krótkim przemówieniu poświęcił obiekt. Dyrektorką szkoły została Pani Marlena Woźniak, nasza parafianka. W pierwszym roku działalności w szkole uczą się dzieci z zerówki oraz klas 1 – 3. Katechetką jest Pani Lidia Sobońska. Następnego dnia dzieci wzięły udział we Mszy św. w kaplicy.

W pierwszą niedzielę września poświęcone zostały tornistry.

Zbieraliśmy ofiary na pomoc poszkodowanym w trzęsieniu ziemi we Włoszech oraz na uczelnie i szkoły prowadzone przez Kościół w Polsce.

W ramach katechezy dorosłych spotkaliśmy się z Panią Laurą Grześkowiak, znaną w poznańskim środowisku lekarką na co dzień pomagająca parom pragnącym dziecka, a mającym problemy z poczęciem lub utrzymaniem ciąży.

Sierpień 2016
Przez cały miesiąc zbieraliśmy przybory szkolne dla dzieci z rodzin potrzebujących wsparcia.

Na budowie rozpoczęło się tynkowanie ścian wewnątrz kaplicy i w domu parafialnym.

Wolontariuszki przygotowały piękne bukiety z kwiatów i ziół, które poświęcone zostały 15 sierpnia. Dochód z ich sprzedaży przeznaczony był na budowę.

W ostatnią niedzielę sierpnia dziękowaliśmy Panu Bogu za plony. Uczestnicy Mszy częstowani byli na koniec smacznymi owocami.

Lipiec 2016
Ministranci wraz z Księdzem Proboszczem wyjechali na wakacje w góry. Baza znajdowała się w Kościelisku. Chłopcy wiele godzin spędzili na górskich wędrówkach. Nie zabrakło także czasu na modlitwę w sanktuarium MB Fatimskiej w Zakopanem oraz zwiedzania zabytków w Tatrach i Pieninach. W wyjeździe wzięło udział 17 osób.

Na budowie rozpoczęto ocieplanie kaplicy i prace przy elewacjach. Zamontowane zostały główne i boczne drzwi. Trwały prace przy instalacji elektrycznej.

Przez dwie niedziele po Mszach św. święcone były samochody i inne pojazdy. Osobne spotkanie zaplanowano dla rowerzystów.

Czerwiec 2016
Z racji zakończenia oktawy Bożego Ciała udaliśmy się w czwartek , 2 czerwca do parafii pw. św. Faustyny, gdzie odprawiona została uroczysta Msza św. Niestety, niebywała ulewa uniemożliwiła odprawienie procesji do czterech ołtarzy, które starannie przygotowane w kilka chwil zostały zniszczone przez nawałnicę.
Rodziny pod wodzą Kreatywnych Matek spotkały się w niedzielne popołudnie 5 czerwca, by na zabawie i przy dobrym ciastku świętować Dzień Dziecka.
Katechezę dla dorosłych nt. procesów beatyfikacyjnych przeprowadził ks. dr Wojciech Mueller, prowadzący w naszej Archidiecezji proces beatyfikacyjny ks. Aleksandra Woźnego. Drugą w tym miesiącu katechezę miał ks. Jacek Rogalski, proboszcz parafii pw. Poznańskiej Piątki. Opowiadał o młodych wychowankach oratorium salezjańskiego, patronujących poznańskiej parafii na Dębinie, gdzie jest proboszczem.
14 czerwca odbyła się parafialna pielgrzymka. Najpierw odwiedziliśmy Grabonóg, gdzie w dworku, w którym przyszedł na świat bł. Edmund Bojanowski zapoznaliśmy się z jego biografią. Następnie odwiedziliśmy Świętą Górę koło Gostynia. Tam uczestniczyliśmy we Mszy św. oraz wtajemniczeni zostaliśmy przez ojca Stanisława w historię prowadzonego przez filipinów sanktuarium. W Lubiniu poznaliśmy historię benedyktyńskiego opactwa, zaś w niedalekim Cichowie oglądaliśmy dekoracje z filmu „Pan Tadeusz”. Kolejnym miejscem naszej wędrówki był Krzywiń ze swoim gotyckim kościołem. Na końcu odwiedziliśmy Osieczną, gdzie cudownego obrazu Matki Bożej strzegą franciszkanie.

Maj 2016
Od maja powróciliśmy (po zimowej przerwie) do odprawiania Mszy św. wieczornej w dni powszednie o godz. 19.00. Pociągnęło to za sobą drobne korekty w godzinach urzędowania kancelarii parafialnej oraz spotkań grup duszpasterskich.
Przez cały miesiąc odprawialiśmy nabożeństwa majowe: w niedzielę o godz. 8.45, od środy do soboty o godz. 18.30.
Grupa trzecioklasistów przystąpiła 15 maja do I Komunii św. Po raz pierwszy w sposób pełny w Eucharystii wzięło udział piętnaścioro dzieci.
W ramach katechezy dorosłych gościliśmy 18 maja pana Jacka Pulikowskiego, znanego w poznańskim środowisku doradcę rodzinnego.
Pierwszy raz ulicami naszego osiedla przeszła procesja Bożego Ciała. Uroczystość rozpoczęła się Mszą św. o godz. 10.00. Następnie wierni obu plewiskich parafii wraz ze swoimi proboszczami szli za Jezusem Eucharystycznym i wsłuchiwali się w śpiewane przy czterech ołtarzach Ewangelie. Procesja szła ulicą Zielarską, Miętową, Koperkową, Lubczykową i znów Zielarską do kaplicy. Całość uświetniała zaproszona orkiestra. Po procesji odprawiona została kolejna Msza św. Trzecia Msza św. była o godz. 20.30.
Nowa kaplica została w maju wyposażona w okna i drzwi, wykonane przez firmę Domatus z Poznania.

Kwiecień 2016
Niedzielę Miłosierdzia Bożego, która jest świętem patronalnym Caritas uczciliśmy modlitwą Koronki do Miłosierdzia Bożego o godz. 15.00.
17 kwietnia kwestowaliśmy przed kaplicą na potrzeby poznańskiego seminarium.
Na budowie trwały prace przy wylewaniu słupów z betonu architektonicznego, będących elementem wystroju elewacji.

Marzec 2016
Od marca Ksiądz Proboszcz przyjmuje interesantów w kancelarii parafialnej, której funkcję czasowo spełnia kąt w kaplicy zwykle zajmowany przez organistę. Biuro czynne jest w poniedziałki od 9.30 do 10.15, w środy od 16.30 do 17.15 oraz w soboty od 20.00 do 20.30.
Msze św. w dni powszednie sprawowane są w poniedziałki o godz. 9.00, zaś od środy do soboty o godz. 18.00.
Drogę krzyżową ulicami Plewisk odprawiliśmy w piątek, 11 marca. Nabożeństwo rozpoczęło się o godz. 19.00 przy naszej kaplicy. Przeszliśmy ul. Zielarską, Kolejową, Ogrodową i Stawną w okolice Remizy. Rozważania czytali przedstawiciele różnych grup duszpasterskich i stanowych. Duży krzyż chętni nieśli parafianie obu parafii.
Pierwsze w historii parafii rekolekcje wygłosił od 12 do 16 marca o. Paweł Baraniecki, karmelita bosy z Przemyśla. Te same nauki głoszone były w dni powszednie podczas Mszy św. wieczorem oraz Nabożeństwa słowa, tak, by każdy z rodziny mógł przyjść, a dzieci miały zapewnioną opiekę.
19 marca ks. bp. Zdzisław Fortuniak udzielił sakramentu bierzmowania młodzieży naszej parafii. W zdecydowanej większości byli to uczniowie klasy trzeciej gimnazjum. W sumie 22 osoby. Przed rozpoczęciem liturgii Ksiądz Biskup zwiedzał budowę nowej kaplicy. Na zakończenie bierzmowania, odnosząc się do tego, co wcześniej zobaczył, podzielił się przekonaniem, że obecne bierzmowanie jest pierwszym i ostatnim w naszym namiocie.
Triduum Paschalne przeżywaliśmy po raz pierwszy we własnej kaplicy. Każdego dnia była celebrowana uroczysta liturgia. Ze względu na szczupłość miejsca ciemnica urządzona była na ołtarzu z tabernakulum, zaś Grób Pański na ołtarzu, gdzie zwykle sprawowana jest Eucharystia. Po Wigilii Paschalnej odbyła się procesja na plac przed kaplicą, by ogłosić „całemu światu” wieść o zmartwychwstaniu Pana Jezusa.

Luty 2016
Środą popielcową rozpoczęliśmy Wielki Post. Msze św. odprawione zostały i godz. 17.00, 18.00, 19.00 i 20.30. Podczas Eucharystii o godz. 17.00 część wiernych na Komunię i obrzęd posypania głów popiołem zmuszona była wychodzić z kaplicy – taki był niesamowity  tłok.
Drogę krzyżową odprawialiśmy w piątki o godz. 18.30.
Przepięknym przeżyciem duchowym i muzycznym były przygotowane przez zespół Gorzkie żale. Piękny śpiew w połączeniu z bogatą gamą instrumentów oraz wyciszający półmrok kaplicy przyciągał na godz. 19.45 bardzo wielu parafian.
Caritas rozprowadzała świece – paschaliki. Dochód przeznaczony był na działalność charytatywną. Jednocześnie trwała zbiórka żywości, dzięki czemu wsparliśmy z okazji świąt kilkanaście rodzin z naszej parafii.
Ksiądz Proboszcz wygłosił rekolekcje parafialne w Dąbrówce. Zebrane tam ofiary przeznaczone zostały na budowę kaplicy.
Na budowie na przełomie lutego i marca zamontowana została konstrukcja dachu oraz pokryto ją papą.

Styczeń 2016
Uroczystość Objawienia Pańskiego uczciliśmy poświęceniem kredy i kadzidła. Msze św. były sprawowane wg porządku niedzielnego.
Spotkanie opłatkowe grup parafialnych odbyło się w środę, 6 stycznia w Sali wiejskiej Remiza. Przybyli członkowie PZ Caritas, Wspólnoty Różańcowej, Grupy medytacyjnej, Kręgu biblijnego, Zespołu muzycznego, Szafarze, Kreatywne Matki, wolontariusze sprzątający kaplicę oraz ministranci. Ks. Proboszcz odczytał ewangelię o narodzinach Pana Jezusa, złożył wszystkim życzenia i rozpoczęliśmy kolędowanie. Był czas na przełamanie się opłatkiem oraz serdeczne rozmowy przy stole.
Msze św. w dni powszednie w okresie kolędowym odprawiane były o godz. 16.15 w te dni, gdy zamówiona była intencja.
Kaplica ogrzewana była gazem oraz dmuchawą elektryczną. W niedziele w kaplicy było dość ciepło, czasem nawet za gorąco. Zdecydowanie gorzej było w dni powszednie, kiedy frekwencja podczas nabożeństw była bardzo mizerna.
W odśnieżanie terenu przed kaplicą oraz chodnika wzdłuż ul. Zielarskiej zaangażowało się kilku panów, którzy „ścigali się” z Księdzem Proboszczem, kto szybciej po opadach dotrze na miejsce i wykona pracę dla dobra innych. Niektórzy pojawiali się już po 6 rano.
Ofiarami przed kaplicą wsparliśmy Katolickie Radio Emaus.
Internetowa strona naszej parafii przeszła dzięki panu Grzegorzowi dość znaczne przemiany. Stała się bardziej profesjonalna i czytelna.
Ksiądz Proboszcz odwiedził rodziny w połowie  parafii. Tak zwana kolęda trwała do 9 lutego. Na 1060 mieszkań znajdujących się na trasach, kolędę przyjęło 460 rodzin.
Na budowie wylane zostały schody na antresolę w kaplicy oraz do części mieszkalnej. Wykonane także zostały ścianki działowe pomieszczeń.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress